Начало Доклад Урок Галерия За Нас
 

      

УРОК « КОМЕТИ »

 

 

ЦЕЛИ: След изучаване на темата ученикът трябва да може да:

         - изброява и обяснява основните части на кометите

         - дефинира понятията: кома, опашка от първи и втори тип на комета, антиопашка на комета, “невидими“ комети.

         - обяснява произхода на кометите от облака на Оорт ,очертаващ границите на Слънчевата система

         -  защитава тезата, че кометите могат да бъдат заплаха за човечеството и затова трябва да се изследват.

         -  Прави заключения, че облакът на Оорт е остатък от веществото, от което е образувана някога Слънчевата система и затова единствено чрез изследване на кометите може да се узнае състава на това вещество

ПЛАН НА УРОКА :

   1. Исторически данни за комети, наблюдавани и изследвани в миналото.

   2.Природа на кометите.Основни части на кометите.

   3.Процеси, протичащи в кометите при обикалянето им около Слънцето.

   4.Облакът на Оорт – гигантски “склад “на комети.

   5.Замръзналите комети, носещи сведения за ранната история на Слънчевата система.

ПРЕДВАРИТЕЛНА ПОДГОТОВКА:

На учителя: Изработва карти / 16 на брой / , които оцветява така, че на всеки четири от тях да има знак А –за асаците; К – за поповете; L – за валета и Q - за дамите. На всяка карта, от едната страна е написан въпрос , а от другата страна на същата карта има отговор на въпрос от друга карта.

На учениците: Запознават се с доклада за кометите, защото въпросите, които ще се задават в часа са от него.

 

 ХОД НА УРОКА:

В началото на часа класа се разделя на четири групи, като учениците се преброяват от едно до четири.Всички с номер едно са първа група, с номер две са втора група и т.н. Учителят записва темата и плана на урока за часа, като съобщава, че той ще протече под формата на игра , наречена “знаещите карти”.

Регламента е следния :Всяка група изтегля куп от четири карти ( с един и същи знак ) и ги разпределя между участниците в нея.Оформят се групи на асаци, валета, дами и попове. Тегли се жребий за да се определи коя група ще започне първа с въпрос. Прочита се въпрос от карта. Задачата на всички групи е да намерят на гърба на коя карта е отговора на въпроса и след като го прочетат пред класа, да зададат въпроса от другата страна на същата карта. Играта продължава докато се отговори на всички въпроси от картите.

За всеки верен отговор групата получава 2 точки. Ако се наложи да се дава жокер за това в коя група е отговора, при последвал верен отговор групата ще получи само една точка. При грешен отговор се отнема една точка. В случай, че не е намерен верния отговор от картата и участник от друга група отговори на зададения въпрос, той ще добави към актива на своята група 1 точка.

Следейки внимателно играта, учителят записва на дъската получаваните точки от групите и накрая обявява групата победител.

Най знаещи за часа са групата на: ………………..

/ дамите,асаците,поповете или валетата/.

При използване на тази игра се повишава емоционалният фон в часа, а това съдейства за по – успешното затвърдяване на учебното съдържание. Учениците се уморяват значително по-бавно, по-трудно се разсейват, бързо запаметяват и по-бавно забравят. В същото време се подобряват възможностите им да анализират, синтезират, сравняват и обобщават. Непрекъснато се провокира логическото им мислене, те стават активната страна в процеса на работа, лесно се ориентират в учебния материал

Когато се използват такива интерактивни методи и форми за обучение, учениците лесно се справят в часовете с поставените им задачи.

ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ВЪПРОСИ НА КАРТИТЕ:

   1.От къде произлиза названието комета и какво означава?

   2.Кои са частите на видимите с просто око комети?

   3.От какво са съставени кометите?

   4.Кога и защо се образува опашка на комета?

   5.Защо кометите са наричани “видимото нищо” ?

   6.Какво е кома на комета?

   7.Какво е опашка на комета от първи тип?

   8. Какво е опашка на комета от втори тип?

   9.Какво знаете за антиопашките на кометите?

   10.Какво представлява облакът на Оорт?

   11.Какво представляват невидимите комети?

   12.Кога е наблюдавана кометата Хейл-Боп и какво знаете за нея?

   13.За колко време Халеевата комета обикаля около Слънцето и кога е следващото й преминаване?

   14.През какъв период от време преминава кометата Енке?

   15.Какви линии се наблюдават в спектрите на кометите?

   16.Коя е последната наблюдавана комета и кога е наблюдавана тя?

 

   
 
1