Dear Dollar Stretcher,
My family is really struggling with our budget. We are a family of
five spending approximately $500 per
month on groceries and household items. Do you think we could do better?
I use coupons, buy only
generic and sale items at the local grocery store. What else can I
do?! Would I save more money or
get more for my money if I shopped at the big warehouses like Priceclub?
Pam
According to the U.S. Statistical Abstract the average large family
(five or more) spent $405
per month on food eaten at home. Pam and her family probably are a
bit on the high side. So what can
she do to reduce the amount she contributes to her local grocery store?
The first thing to consider is the non-food items that end up our grocery
carts. Most of us are in
the habit of picking up cleaning supplies and paper products when we
grocery shop. And that's a good
way to boost your bill.
At your grocer you'll find shelf after shelf of specialty cleaning products.
Check the ingredients.
They're all pretty similar. Most cleaners contain a combination of
ammonia, vinegar, baking soda,
bleach and a generous helping of good old-fashioned water. They also
add a fragrance so that things
smell clean after you've done your work.
You can save some money by making your own cleaners. Recipes are available
in books,
magazines and on the web. Most are simple and just as effective as
what you'd buy in the store. If you
really don't want to mix your own, then at least locate a janitorial
supply store. Most will sell to the
public. They carry industrial strength and concentrated cleaners. You
won't get pretty packaging, but
you will get more cleaner per buck.
Now on to the food in Pam's grocery cart. Next time you return from
the grocery store take a
look at what you bought. Pay specific attention to 'convenience' items.
You won't find this definition in Webster's Dictionary, but it's the
one that the food
conglomerates use. When they call something a 'convenience' food, it
means that they're going to
charge big bucks and the consumer won't complain. In fact, we'll thank
them for saving us some time!
Examine your purchases. How much of your money is really buying something
that you're going
to put in your mouth and swallow? And how much is going to packaging,
individual serving sizes and
'convenience'? I don't ever recall seeing convenience on a nutrition
chart!
If you want a shock compare the price per pound of a whole ham and the
sliced ham at the deli
counter. Sure, for some people being able to buy just a few slices
justifies the higher price. But a little
thought here could open up a whole new way to look at shopping.
Pam mentions that she's using coupons. Depending on where you live coupons
may be helpful.
In some areas stores still double coupons or allow you to use both
a manufacturer's and a store
coupon on the same item. That can make a big difference and is well
worth the time spent.
But, even without doubled savings, coupons can help. Some families insist
on nationally
advertised brands. Coupons can reduce the name brand cost to the price
of the generic equivalent.
Warehouse clubs can be a help, too, but you need to be careful in how
you use them. First, and
this is obvious, don't buy food that you're not going to use. Buying
more than your family needs is
wasteful no matter how cheap the item is. We almost instinctively think
that bigger is better. That's not
always true.
Secondly, do not assume that buying a large size will reduce your per
unit cost. Sometimes it's
true and sometimes it isn't. Manufacturers know that we assume that
the 'large economy size' is the
best value. And sometimes they take advantage of that. Always compare
the per unit costs. Not only
between the large and small package sizes, but between your local grocer
and the big warehouse
stores.
Finally, Pam can take advantage of something that no professional buyer
would be without.
That's a price book. When a buyer gets ready to place an order they
know when they've bought in the
past, who they purchased from and how much they paid. That information
is priceless.
Pam doesn't need a fancy system to take advantage of the same information.
A simple three-ring
binder will do. Use one page for each item that you buy on a regular
basis. As you shop compare the
prices you see to the appropriate page in your price book. If the price
you find is low, add a new line
showing the date, store and unit price. And stock up on the item. You've
found a bargain.
But, often you'll find an item with a big 'sale' sign that's still
more expensive than the low prices in
your book. That's the time to buy only enough for current needs. It's
not uncommon for people to save
up to 20% on their grocery bills by using a price book.
It sounds as if Pam is already starting to take control of her food
spending. Here's to healthy diet
and a healthy budget for her family.
Written By Gary Foreman
Copyright © 2000 Ladies
Connect
No part of the website may
be reproduced without prior permission of Ladies Connect.
Opinions expressed in featured
articles are that of the authors' and not of Ladies Connect
No part of the article may be reproduced
without prior permission of the author